uz sākumuuzrakstīt vēstuli
LAT RUS ENG
KĀPNES
kāpņu veikali

Kāpņu anatomija
Materiāli
Ko nevajadzētu aizmirst?
Kāpņu rotāšana
Noderīgi padomi

Kāpņu anatomija

Ikvienas kāpnes sastāv no diviem elementiem – vaigu pamata un kāpņu pakāpiena. Papildus kāpņu elementi tiek saukti par balustrādēm, margām un dekoratīviem elementiem.

Parasti tiek izdalīti pieci kāpņu galvenie tipi:

 • Vaigu;
 • Vītņu;
 • Piestiprināmas uz apdares (vītņu vai spirālveida);
 • Saliekamas un izvelkamas;
 • Kombinētas.

kāpnes11.Koka kāpnes ar taisniem vaigiem;
2.Kāpnes ar 90° leņķī pagrieztiem vaigiem;
3.Koka kāpnes ar pusapaļiem vaigiem;
4.Vītās kāpnes;
5.Vītnes kāpnes;
6.Spirāles kāpnes.

Vaigi – divas kāpņu sānos esošas sijas, kas tur kāpnes. Vaigi ir taisni, saliekti vai robaini. Ja vaigi ir taisni, kāpņu laidiens būs taisns. Ja vaigi ir saliekti, kāpnes būs izliektas. Robainu vaigu augšējā daļā ir izgriezti robiņi un tajos robiņos tiek ielikti pakāpieni.

Visbiežāk vaigu kāpnes (90 %) tiek izgatavotas no koka. Iznāk ļoti skaisti, bet ir dažas nianses. Pirmā – tādas kāpnes ir ļoti smagas, jo ir smaga konstrukcija, masīvas skrūves un rotājums. Lielākas kāpnes telpā dominē. Beidzot, agrāk vai vēlāk koka kāpnes sāks čīkstēt.

Laime, ka mājai vai dzīvoklim var izvēlēties arī citādu konstrukciju. Lielisks variants – vītās kāpnes. Atšķirībā no vaigu kāpnēm, šo kāpņu piestiprināšanas sistēma ir paslēpta. Tā tiek ierīkota tā: sienā tiek iestiprinātas gumijas starplikas un tērauda skrūves, pie kurām tiek piestiprināti pakāpieni. Gumijas starplikas samazina vibrāciju un čīkstēšanu staigājot. Kāpņu laidienus un margas savieno stabiņi.

Vītās kāpnes ir ērtas, stipras un vieglas, tās ietaupa telpas platību. Bez tam, tādas kāpnes viegli remontēt: ja salūzt viens pakāpiens, to viegli var nomainīt ar citu, neizārdot citus pakāpienus. Tā kā vītajām kāpnēm nav sāna siju vai stūru, kur varētu krāties putekļi, tās ir viegli tīrīt.

Protams, ka vītās kāpnes nav tik greznas kā kāpnes ar vaigiem. Bez tam, to viegluma dēļ bieži tiek uzskatīts, ka vītās kāpnes nav drošas un izturīgas, bet patiešām tās ir uzticamas un drošas.

Trešais kāpņu tips – vītņu kāpnes, ir arī apakštips – spirālveida kāpnes. Mūsdienīgas vītņu kāpnes tiek ierīkotas apkārt centra statīvam – tā saucamai apdarei – tādēļ papildus tās nevajag piestiprināt vai balstīt. Protams, ka vītnes kāpnes var būt piestiprinātas pie vaiga vai pieskrūvētas ar skrūvēm. Nevajadzētu jaukt vītņu kāpnes ar spirālveida kāpnēm. Parasti tādām kāpnēm nav vaigu, skrūvju, tās visbiežāk tiek ierīkotas telpas vidū. To pakāpieni vijas apkārt piestiprinājuma caurulei kā vertikāla spirāle, parasti vītnes kāpnes ir izstieptas. Mūsdienās vītņu kāpņu funkcionalitāte tiek vērtēta mazāk par to izskatu. Var izgatavot klasiska stila vītņu kāpnes no koka vai radīt mūsdienīgus brīnumus no stikla un metāla.

Nevajadzētu aizmirst, ka kāpjot pa tādām kāpnēm, vajag būt uzmanīgam. Bez tam, pieturoties pie dizaina, vītņu kāpnes tiek izgatavotas ļoti šauras, un tas ir neērti, paejot viens otram garām vai nesot uz citu stāvu lielus priekšmetus.

Saliekamām vai izvelkamām kāpnēm ir sava nozīme. Parasti tās ir nelielas. Visbiežāk tās aizņem maz vietas un ir izveidotas no dažām daļām: vienas stacionāras un divām pārvietojamām, saliekamām. Apakšējās daļas ir saliekamas un paceļamas uz augšu, bet augšējā ir piestiprināta pie pajumtes vāka. Ja kāpnes ir metāliskas, tās var būt ermoņikas tipa: paraujot aiz virvītes, kāpnes izstiepjas. Koka kāpnes tiek salocītas tā kā tiek salikta gulta. Nevajag aizmirst, ka visām metāla detaļām jābūt cinkotām, jo citādi tās var rūsēt.

Kombinētās kāpnēs tiek izmantotas visas nosauktās detaļas. Šajā gadījumā tiek runāts ne tikai par materiāliem, bet arī par pakāpienu piestiprināšanas saskaņošanu, bet tā ir gaumes lieta.

kāpnes2Kombinēto kāpņu paraugs: koka kāpņu segums, betona vaigi, metāla margas un stabiņi.

 

 

 

 

 

 

Materiāli

Visbiežāk izgatavojot kāpnes, tiek izmantota koksne. Protams, var izmantot arī metālu, marmoru, granītu, betonu. Var saskaņot vairākus materiālus.

kāpnes31. Vītņu kāpnes;
2. Taisnu vaigu koka kāpnes ar atklātiem pakāpieniem.

Vaigu kāpnes visbiežāk izgatavo no koksnes, jo koks lieliski der mājai. Šis materiāls ir ekoloģisks, tīrs, silts, der visvisādām dizaineru fantāzijām. Tiesa, tam noderēs tikai ideāli izžāvēta koksne. Citādi vēlāk var sākties nepatikšanas: pakāpieni ielieksies, radīsies plaisas, kāpnes sāks kustēties.

Protams, tas nenozīmē, ka vaigu kāpnes var būt tikai izgatavotas no koka. Var saskaņot visu, kas patīk, piem, metāla sijas un koka pakāpienus vai koka sijas un ar marmoru klātus pakāpienus ar kaltām margām.

Marmora kāpnes tiek ierīkotas tikai telpās, jo marmors nav izturīgs pret mitruma un temperatūras maiņu. Cita lieta, ja tiek izmantots granīts. Tas ir izturīgs pret dabas kaprīzēm, tādēļ to var izmantot arī āras darbiem. Atcerieties, ka akmens – slidens materiāls, tādēļ ja mājās ir bērni vai veci cilvēki, kāpnes nevajadzētu rotāt ar slideniem profiliem.


Ko nevajadzētu aizmirst?

Pasūtot kāpnes vajadzētu zināt dažas lietas:

 • projektu (telpu, kurās tiks ierīkotas kāpnes, plānu);
 • telpu augstumu, lai precīzi aprēķinātu pakāpienu skaitu, kāpņu izliekuma leņķi un tml.;
 • konstrukcijas un funkcionālās nozīmes īpatnības: vītņu stūra kāpnes, taisnas vaigu kāpnes, vītās pagrieztās un tml.;
 • telpu lielumu un to stilu (klasika, avangards, modernisms).

Bez tam, izvēloties kāpnes, atcerieties, ka tās var būt taisnas, ar kāpņu laukumiņu, pagrieztas. Pagrieziena leņķis var būt dažāds.

kāpnes4Nevajadzētu aizmirst, ka būtu nepieciešams aprēķināt kāpnēm vajadzīgo mazāko platību. Bez tam, ļoti svarīgi ir ievērot attiecību starp pakāpienu augstumu un platumu. Pakāpienam jābūt ērtam kāpšanai – ne par augstu un ne par zemu. Mazāks soļa dziļums un augstāki pakāpieni – kāpnes celsies straujāk.

Pakāpienu skaitu nosaka griestu augstums un kāpņu izliekuma leņķis.
Tikai tad, kad izlemsiet, kādas kāpnes jums ir visnepieciešamākās, kur tās tiks izvietotas, cik pakāpieni tām būs, cik platas un augstas tās būs, kāds būs kāpņu leņķis, var sākt nodarboties ar kāpņu dizainu.

Kāpņu rotāšana

Mūsdienīgie apdares materiāli ļauj īstenot jebkādas fantāzijas.

kāpnes5Koka kāpnes, kuru vaigs rotāts ar rozetēm, virpotiem izgrebtiem margu stabiņiem un koka skulptūru.

Koka kāpnes visbiežāk tiek rotātas ar virpotiem stabiņiem un margām. Tiek izgatavoti arī ovāli kāpšanas laukumiņi, kāpnes tiek rotātas ar skulptūrām vai rozetēm. Metāla konstrukcijas bieži tiek krāsotas dažādās krāsās – mūsdienīgie apdares materiāli noder kāpņu rotāšanai.

kāpnes6Koka taisnās ar dažādiem vaigiem (attēlā pa kreisi);
Klasiskās vītās kāpnes. Pakāpieni un margas – koka, stabiņi – metāla (attēlā pa labi).

Mūsdienās ir modernas kāpnes ar kaltām margām. Izliekts lējums piešķir kombinētajām kāpnēm izsmalcinātību un vieglumu, īpaši ja tā ir vītnes konstrukcija. Vēl viens jaunums – pakāpienu apgaismojums. Ja kāpnes ir atvērtas, bez sānu līstēm, tad otrā kāpņu pusē ierīkotie gaismekļi apgaismos katru pakāpienu. Ja gaismekļi ir ierīkoti vaigā, tie var tikt izmantoti kā papildus gaismas avots.

kāpnes7Kāpnes ar robainu vaigu (attēlā pa kreisi);
Kombinētas koka kāpnes ar stikla elementiem margu vietā (attēlā pa labi).

 

 

 

Noderīgi padomi

Lai pa kāpnēm būtu ērti un droši kāpt, iegaumējiet:

 • Stacionāru kāpņu izliekuma leņķis nedrīkst pārsniegt 45°, citādi tās būs par daudz stāvas. Šis noteikums nav piemērojams vītņu konstrukcijām.
 • Izvēlieties ērtus, platus pakāpienus. Ja tie ir izgatavoti no slideniem materiāliem, to virsmai vajadzētu piestiprināt materiālus ar lielāku berzi. Ja kāpnes ceļas strauji – vairāk uzmanības vajadzētu pievērst margām. Tām vajadzētu būt platām un stiprām.
 • Pievērsiet uzmanību kāpņu laukumiņu izvietojumam. Obligāti, lai laukumiņā visā augumu varētu izvietoties un viegli pagriezties pieaudzis cilvēks. Muļķīgi būtu ierīkot šauras dekoratīvas kāpnes mājās, kur dzīvo lieli cilvēki. Ja mājās ir dzīvnieki, esiet gatavi tam, ka koks var tikt saskrāpēts, bet uz kāpnēm izklātais paklājs izberzīsies. Atcerieties to, izvēloties materiālus kāpnēm. Ja mājās ir mazi bērni, būtu lietderīgi iegādāties kāpnēm aizveramas durvis. Jebkurā gadījumā atcerieties, ka kāpnes ir paredzētas tam, lai pa tām kāptu bieži, daudz un tas nebūtu bīstami veselībai.

*Informācijas avots ACA.LV


SIA „Sniegumi dizains”
Juridiskā adrese: Cēsu nov., Zosēnu pag., "Sniegumi", LV-4133
Reģ.nr. 40203336838
Tālr. 371-25543668
e-pasts: ilze@plansb.lv
Top.LV  
cheap jordan shoescheap jordan shoescheap jordan shoessac longchamp pas cher